Z. Rau: Białorusini pokazali całemu światu, że chcą żyć w wolnym państwie

0
186
Fot. SparkChronicles
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister spraw zagranicznych Zbigniewa Rau stwierdził, że w 2020 roku Białorusi pokazali całemu światu, że chcą żyć w wolnym państwie. Na Twitterze polityk przypomniał o drugiej rocznicy wyborów prezydenckich na Białorusi, które uważane są za sfałszowane.

Szef polskiej dyplomacji wspomniał także o represjach, jaki do dziś spadają na uczestników tamtych protestów, i o więźniach politycznych przetrzymywanych na Białorusi.

“Nie zapominamy o więźniach sumienia. Rozumiemy wasze marzenia. Wolna Białoruś nadejdzie” – napisał.
Dwa lata temu, 9 sierpnia 2020 roku, na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które uznano za sfałszowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Według oficjalnych wyników białoruski prezydent uzyskał wtedy ponad 80 procent głosów. Białoruska opozycja nie uznała wyniku głosowania, a przez kraj przetoczyła się fala protestów. Była to największa masowe demonstracje w historii Białorusi.

Władze stłumiły protesty siłą. Zginęło wówczas sześć osób, około 50 tysięcy trafiło do aresztu, a około 150 tysięcy opuściło kraj po 2020 roku. Obecnie w białoruskich więzieniach z powodów politycznych znajduje kilka tysięcy osób.

Od czasu sfałszowanych na Białorusi wyborów prezydenckich, Polskie Radio nadaje serwisy informacyjne w języku białoruskim. Specjalne serwisy, przygotowywane przez redakcje białoruską Polskiego Radia dla Zagranicy, są emitowane 3 razy dziennie w Programie 1. – rano po godzinie 6.30, w magazynie “W samo południe” po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie “Polska i Świat”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!