UE: w poniedziałek wstępna zgoda na zwiększenie funduszu na dozbrojenie Ukrainy do 2,5 mld euro

0
298
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W poniedziałek jest spodziewana wstępna zgoda na zwiększenie do dwóch i pół miliarda euro unijnego funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Polityczne porozumienie mają osiągnąć ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Mają oni dodać 500 milionów euro do dostępnej puli pieniędzy w Europejskim Funduszu na rzecz Pokoju.

Po raz pierwszy Unia zaczęła korzystać z funduszu w lutym, zaraz po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy do dyspozycji było pół miliarda euro i później co miesiąc ten fundusz zwiększano. W praktyce wygląda to tak, że europejskie rządy, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów. 

Polska jest liderem jeśli chodzi o przekazane uzbrojenie i zwroty z unijnego funduszu. Potwierdzał to w maju w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak, który mówił, że sam polski udział przekroczył miliard euro. Szef MON apelował wtedy o zwiększenie funduszu. Początkowo finansowano różnego rodzaju broń i tę śmiercionośną, także kamizelki i hełmy. Teraz, zgodnie z prośbą Ukrainy, Unia skupia się przede wszystkim na ciężkim uzbrojeniu. 90 procent pieniędzy z europejskiego funduszu jest przeznaczonych na czołgi, broń przeciwpancerną i systemy przeciwlotnicze.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!