Protest w Budapeszcie, ważne decyzje dla węgierskiej gospodarki

0
106
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwie poważne decyzje gospodarcze zostały dziś podjęte na Węgrzech. Bank centralny podniósł stopy procentowe aż o dwieście punktów bazowych. Parlament natomiast pozbawił kilkaset tysięcy mikrofirm możliwości działania na starych zasadach.

Od momentu wniesienia projektu ustawy, do jej przegłosowania w węgierskim parlamencie minęły 24 godziny. Gdy wejdzie w życie większość z 450 tysięcy jednoosobowych firm nie będzie mogła już działać na prostych zasadach. Zakładały one równowartość 700 złotych miesięcznie jako ryczałt na podatki i ubezpieczenia społeczne.

“Będę musiała zmienić sposób rozliczania i będę musiała zapłacić trzy, cztery razy więcej podatku.” – mówi Marcsi, graficzka i artystka, która do tej pory rozliczała się w uproszczony sposób i która z grupą ponad tysiąca osób zablokowała w południe jeden z najważniejszych mostów w stolicy Węgier, by zaprotestować przeciwko decyzji koalicji rządowej.

Także we wtorek po raz kolejny drastycznie podniesiono stopy procentowe. Rada Monetarna zgodnie z zapowiedziami podniosła podstawową stopę banku centralnego wzrosła o dwa procent do poziomu 9,75 procent. Zwykli obywatele na razie są chronieni decyzją rządu o zamrożeniu oprocentowania, ale podwyżka oprocentowania kredytów dotyczyć będzie firm.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!