Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek

0
140
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek. Przewoziły one produkty i towary objęte unijnymi sankcjami. Ograniczenie zostało nałożone na Rosję za wojnę na Ukrainie. 

Litewska służba celna podała, że część ciężarówek próbowała wjechać z terytorium Białorusi, a część od strony obwodu kaliningradzkiego. “Pojazdy, które zostały z powrotem zawrócone do Rosji i na Białoruś, przewoziły części samochodowe, drewno, meble, smary, szkło i mocne napoje alkoholowe” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez litewską Służbę Celną.

Wprowadzenie ograniczeń w tranzycie przez litewskie terytorium wiąże się z sankcjami nałożonymi na Rosję za wojnę na Ukrainie. W drugiej połowie czerwca ostrą reakcję władz Kremla wywołało wprowadzenie zakazu przewozu przez Litwę stali i wyrobów z żelaza. Moskwa działania te nazywa agresywnymi i nieprzyjaznymi. Również Estończycy opublikowali ostatnio listę towarów, których nie można eksportować do Rosji, a także ich importować. Władze w Tallinie zwróciły uwagę, że naruszenie sankcji jest przestępstwem, za które grozi grzywna lub nawet pozbawienie wolności do 5 lat.

Tymczasem 10 sierpnia zacznie obowiązywać zakaz przewozu m.in. węgla, a 5 grudnia – rosyjskiej ropy naftowej. Władze w Wilnie podkreślają natomiast, że bez problemów przez terytorium Litwy odbywa się tranzyt pasażerów i towarów nieobjętych unijnymi sankcjami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!