Paryż: wystawa „Dzieje hymnu polskiego”

0
131
Fot. Screenshot Video - TVP Polonia
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Bibliotece Polskiej w Paryżu została dziś otwarta wystawa zatytułowana „Dzieje Hymnu Polskiego” przygotowana przez MSZ, Polską Akademię Nauk i Towarzystwo Rapperswilskie. Ekspozycja odbywa się w ramach trwającego Tygodnia Hymnu Polskiego, podczas którego jest obchodzona 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego – autora słów polskiego hymnu.

Wystawa „Dzieje Hymnu Polskiego” składa się z kilkunastu paneli przedstawiających genezę „Mazurka Dąbrowskiego”.
„Przy okazji takich wystaw uświadamiamy sobie, jak Paryż jest ważny w historii Polski. Francja przyjmowała Polaków po wszystkich naszych narodowych klęskach. Polacy znajdowali tam spokojny byt, mogli poza tym kultywować myśl wolnościową” – powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Paryżu Andrzej Szydło.

Wicedyrektor Biblioteki Polskiej Ewa Rutkowska podkreśliła, że cel wystawy jest zbieżny z misją pełnioną przez tę instytucję, która kultywuje pamięć o Wielkiej Emigracji.

„Przesłanie jest nadal to samo: podtrzymywanie kultury, wolnej myśli. Chodzi o podkreślanie tożsamości i związków z Polską” – wyjaśniała rozmówczyni Polskiego Radia.

Na wystawie prezentowany jest także projekt polskiego konsulatu zatytułowany „Mój hymn” – pokazujący wywiady z francuską Polonią na temat „Mazurką Dąbrowskiego”.

„Są to osoby w wieku od 4 do 77 lat. Każda wypowiedź jest unikalna. Jedna osoba miała nawet łzy w oczach” – tłumaczył Rafał Krawczyk, realizator projektu.

Wystawę w Bibliotece Polskiej w Paryżu będzie można oglądać do 22 lipca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!