Chorwacja będzie 20 krajem członkowskim strefy euro

0
Fot. WSJ
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chorwacja będzie 20 krajem członkowskim strefy euro. Ministrowie finansów unijnych państw na spotkaniu w Brukseli sfinalizowali procedury zatwierdzając wymagane dokumenty. Zostały one następnie podpisane przez przedstawicieli Chorwacji, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Czech, kierujących teraz pracami Unii. 

Chorwacja przyjmie wspólną walutę za niecałe pół roku, 1 stycznia. “To wielki, historyczny dzień dla Chorwacji i silne przesłanie dla naszych obywateli, klientów i rynków” – mówił podczasuroczystości podpisania dokumentów o wejściu do strefy euro wicepremier, minister finansów Chorwacji Zdravko Marić. We wcześniejszych wywiadach chorwacki minister przyznawał, że nie jest to idealny czas na przyjmowanie wspólnej waluty w czasach szybującej inflacji. Jednak jego zdaniem członkostwo w strefie euro przyniesie więcej korzyści niż kosztów i jest kluczowe zwłaszcza dla małych krajów w niestabilnych czasach. 

Za wejściem Chorwacji do strefy euro opowiedzieli się unijni przywódcy na niedawnym szczycie popierając propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie i potwierdzając spełnienie przez władze w Zagrzebiu wszystkich kryteriów. Przed tygodniem opowiedział się za tym także Parlament Europejski. Dziś została postawiona “kropka nad i”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!