E. Macron o francuskiej prezydencji w UE: obietnice zostały spełnione

0
123
Macron
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że jego kraj spełnił swoje obietnice podczas francuskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej, która zakończy się 30 czerwca. Po unijnym szczycie w Brukseli francuski przywódca przedstawił bilans działań, które prowadził w ciągu ostatniego półrocza. Podkreślił, że francuska prezydencja była naznaczona wybuchem wojny na Ukrainie.

Francuski prezydent powiedział, że wojna na Ukrainie sprawiła, że Unia Europejska musiała podjąć szereg fundamentalnych decyzji dla całego kontynentu. “Musimy pokornie przyznać, że Europa ze stycznia 2022 roku bardzo różni się od tej z czerwca 2022 roku” – powiedział Emmanuel Macron. Przypomniał o działaniach Wspólnoty w zakresie sankcji gospodarczych i energetycznych przeciwko Rosji, wsparcia militarnego dla Kijowa, pomocy humanitarnej dla uchodźców i przyjęcia kandydatury Ukrainy do Unii Europejskiej.
Emmanuel Macron zauważył, że cele francuskiej prezydencji były zbieżne z celami Unii w kontekście wojny.

“Ta sytuacja tylko potwierdziła przekonanie, które było kluczowe w naszych pracach, że potrzebujemy większej suwerenności europejskiej” – stwierdził prezydent Francji. Jako sukcesy prezydencji jego kraju wymienił prace nad podatkiem węglowym na granicach, przyjęcie planu równości płci na rynku pracy, oraz dyskusje nad wprowadzeniem unijnej płacy minimalnej i regulowaniem internetowych gigantów. Macron wskazał też na postępy w negocjacjach nad reformą strefy Schengen i unijnym planem w dziedzinie obronności zwanym “strategicznym kompasem”.

1 lipca na czele Rady Unii Europejskiej staną Czechy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!