Reakcje na wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji

3
410
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden skrytykował decyzję Sądu Najwyższego unieważniającą wyrok Roe vs Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. Podczas wystąpienia w Bialym Domu Biden ocenił, że Sąd złamał społeczny konsensus wobec aborcji w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy konserwatyści chwalą decyzję sądu.

Joe Biden określił unieważnienie Roe vs Wade przez Sąd Najwyższy mianem tragicznego błędu. “To smutny dzień dla sądu i dla kraju” – powiedział. Prezydent USA ocenił, że Sąd Najwyższy odebrał kobietom fundamentalne prawo do prywatności i możliwość podejmowania personalnych decyzji. Biden wezwał jednak uczestników protestów przeciwko decyzji Sądu by utrzymali ich pokojowy charakter. “Żadnego zastraszania. Przemoc nigdy nie jest usprawiedliwiona. Groźby i zastraszanie to nie jest wolność wypowiedzi” – apelował Biden i wezwał Amerykanów by wyrazili swoje poglądy w tej sprawie podczas jesiennych wyborów do Kongresu. 

Decyzja Sądu została z zadowoleniem przyjęta przez środowiska konserwatywne. “To zwycięstwo narodu, tryumf prawa do życia” – powiedział o unieważnieniu wyroku Roe vs Wade przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy.

 Sąd Najwyższy rozpatrywał prawo stanu Missisipi zakazujące aborcji od 15 tygodnia ciąży. Konserwatywna większość sędziów orzekła legalność tych przepisów uznając za błędną decyzję z 1973 roku. Decyzja Sądu Najwyższego daje parlamentom stanowym swobodę w regulowaniu kwestii przerywania ciąży. Prawie połowa stanów już uchwaliła albo ma gotowe do wprowadzenia w życie ustawy ograniczające albo zakazujące aborcję. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

3 KOMENTARZE

  1. Ktoś kto swoimi decyzjami spieprzył wszystko co było do spieprzenia dla uratowania swojego tyłka i swojej antyamerykańskiej partii wykorzystuje w kampanii wyborczej życie dzieci nienarodzonych. Jeżeli zagłosujecie na ludzi, którzy umożliwią dalsze i nielimitowane mordowanie dzieci nienarodzonych to ja i moja partia będziemy dalej rządzić i zapewnimy wam “dobrobyt” swoimi decyzjami. Myślę, że większość Amerykanów tego nie “kupi” i pokaże obecnie rządzącym czerwoną kartkę w listopadzie. Spora grupa nie zna jednak podstaw ustrojowych określonych w konstytucji ze względu na fatalny poziom szkolnictwa publicznego. Jest to spowodowane celową działalnością “demokratów”, którzy potrzebują wyborców głupich i niedouczonych i których można łatwo kupić byle jakimi obietnicami.

  2. Politycy Partii Republikańskiej nie powinni mieszac się w sprawy moralności i etyki osobistej bowiem zrażają do siebie olbrzymia ilość wyborców wśród kobiet, które zagłosowały i będą głosowały niewątpliwie na Demokratów.
    Sprawa aborcji i ochrony płodów poczętych winna leżeć tylko i wyłącznie w gestii Kościołów różnych religii oraz lekarzy specjalistów w zakresie ginekologii i psychiatrii.
    W/w podmioty zobligowane są do publicznych dyskusji na ten temat i obwieszczenie swojego stanowiska na łamach prasy, radia i telewizji aczkolwiek to stanowisko jest wszystkim znane jednakże sprawa ta winna być uporczywie propagowana i wielokrotnie ponawiana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!