Ambasadorowie krajów UE zaakceptowali polski KPO

0
368
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ambasadorowie unijnych krajów jednomyślnie przekazali polski KPO do zatwierdzenia przez ministrów finansów państw członkowskich. Akceptacja polskiego planu przez ministrów nastąpi w piątek w Luksemburgu. Polska wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki.

Ambasadorowie żadnych zastrzeżeń nie zgłaszali, ale nie z nieoficjalnych informacji wynika, że na piątkowym spotkaniu ministerialnym kilka krajów chce dołączyć deklarację do decyzji o akceptacji polskiego KPO. Ma się w niej znaleźć apel o wnikliwą ocenę wypełnienia przez Polskę warunków wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, czyli tak zwanych kamieni milowych. Ale ogólna ocena polskiego KPO – jak mówią dyplomaci – jest bardzo dobra.

Plan zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że na spotkaniu ambasadorów przedstawiciel Polski Andrzej Sadoś podkreślał, że 43 procent wszystkich pieniędzy trafi na zieloną transformację i że kluczowe inwestycje dotyczą dekarbonizacji, morskich i lądowych systemów energetyki wiatrowej, technologii wodorowych i zastosowaniu tych procesów w gospodarce oraz elektromobilności.

Ponad jedna piąta unijnych funduszy trafi na transformację cyfrową. Ambasador Polski przy Unii powiedział, że mają one zwiększyć innowacyjność firm, zlikwidować bariery administracyjne, doprowadzić do rozwoju e-usług publicznych i pomóc we wdrażaniu szerokich sieci szerokopasmowych.

Andrzej Sadoś poinformował, że w KPO jest także pakiet reform społecznych przewidujących zwiększenie odporności rynku pracy na kryzysy, rozszerzenie opieki nad dziećmi, modernizację szkolenia zawodowego oraz aktywizację zawodową osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Pieniądze z KPO mają też wspierać integracje ukraińskich uchodźców na rynku pracy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!