Czechy przedstawiły priorytety unijnej prezydencji

0
88
Fot. Expats.cz
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Opanowanie kryzysu uchodźczego i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – to niektóre z priorytetów rozpoczynającej się 1 lipca czeskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. W Pradze zaprezentowano także oficjalne hasło i logo prezydencji.

“Europa jako zadanie” – tak brzmi hasło, które od lipca przez pół roku będzie przyświecać czeskiej prezydencji. Logo tworzy krąg 27 elementów w kształcie strzałki kompasu, które symbolizują poszczególne kraje Unii.

Najważniejsze są jednak cele, które wyznaczył sobie rząd Petra Fiali.

“Prezydencja będzie niełatwą próbą. Europa, a wraz z nią cały świat, przechodzi zasadniczą zmianę. Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła wieloma naszymi pewnikami” – powiedział premier Czech.

Czeska prezydencja ma się opierać na pięciu filarach. Pierwszy z nich dotyczy opanowania kryzysu uchodźczego i powojennej odbudowy Ukrainy. Kolejnym jest bezpieczeństwo energetyczne. Priorytety mówią też o cyberbezpieczeństwie, wzmocnieniu zdolności obronnych Europy, odporności europejskiej gospodarki i instytucji demokratycznych.

Oficjalna inauguracja czeskiej prezydencji odbędzie się 1 lipca w Litomyślu. Czechy przejmą unijne przewodnictwo od Francji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!