Liz Truss: dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnione

0
299
Liz Truss
Fot. Financial Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w trakcie swojej wizyty w Pradze stwierdziła, że dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnione. Podkreśliła, że Wielka Brytania będzie nadal wspierać państwa pomagające Ukrainie w wojnie z Rosją.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Czech zaprzeczyli informacjom podawanym przez niemieckie media, jakoby w NATO istniała nieformalna umowa dotycząca nieprzekazywania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia zachodniej produkcji.

“Te pogłoski są zupełnie nieprawdziwe. Mówimy jasno, że przekazywanie Ukrainie czołgów lub samolotów jest całkowicie uzasadnione” – powiedziała Liz Truss doceniając działania Czech, które przekazały Ukrainie między innymi czołgi.

Ze swoim czeskim odpowiednikiem Janem Lipavskym brytyjska minister spraw zagranicznych rozmawiała o możliwościach uzupełnienia darowanego sprzętu. “W tej kwestii pomagamy już Polsce, która również wysyła na Ukrainę swoje czołgi” – zaznaczyła Liz Truss.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji mówiła o potrzebie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu oraz szybkiego wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Zaznaczyła też potrzebę wywierania dalszej presji na Rosję poprzez sankcje oraz stworzenia planu odbudowy Ukrainy.

W trakcie swojej wizyty w Pradze Liz Truss wzięła udział w uroczystościach 80. rocznicy zamachu na protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Podkreśliła, że Republika Czeska zna niebezpieczeństwa związane z polityką ustępstw i kompromisów wobec agresora.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!