KE udostępnia m.in. Polsce 248 milionów euro na pomoc uchodźcom

0
144
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska zdecydowała o udostępnieniu 248 milionów euro Polsce oraz czterem innym krajom, do których trafiają uchodźcy z Ukrainy. Chodzi o Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Celem jest wsparcie systemów przyjmowania uchodźców i zarządzania granicami. 

Państwa mogą wykorzystać fundusze, aby zapewnić uchodźcom natychmiastową pomoc – żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie. Aby zagwarantować szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać środki na podstawie podjętych działań, a nie rzeczywistych kosztów.

Udostępnienie środków jest następstwem konferencji Stand Up For Ukraine, zwołanej przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau. Podczas wydarzenia zorganizowanego 9 kwietnia w Warszawie Komisja Europejska zobowiązała się przeznaczyć 400 milionów euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich. Pozostałe 152 miliony euro Komisja ma udostępnić po uzyskaniu niezbędnych zgód budżetowych.

Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji od 24 lutego. W tym czasie z Ukrainy do Polski dotarło 3 miliony 442 tysiące osób – wynika z najnowszych danych Staży Granicznej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!