Nowa prezydent Węgier o rosyjskiej inwazji i wizycie w Polsce

0
247
Fot. Twitter: Visegrad 24
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowo wybrana prezydent Węgier Katalin Novak potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. Zapowiedziała również wizytę w naszym kraju, w celu poprawienia relacji między Węgrami a Polską.

“Potępiamy zbrojną inwazję Putina na suwerenne państwo. Mówimy stanowcze działaniom mającym na celu przywrócenie Związku Radzieckiego” – mówiła prezydent Węgier podczas inauguracji stanowiska. Podkreśliła również, że wojna na Ukrainie to “walka również z nami – kochającymi pokój Węgrami”. Dodała, że jej kraj żądał, by zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie były rzetelnie zbadane, a odpowiedzialni za nie – ukarani. 

Katalin Novak to pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Węgier w historii. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do jakiego należy premier Węgier Viktor Orban.

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto nie poparły sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!