Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym

0
Fot. Zee News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Indie zakazują eksportu pszenicy ze skutkiem natychmiastowym – poinformowała tamtejsza Dyrekcja Generalna Handlu Zagranicznego. Władze argumentują, że w ten sposób chcą zarządzać ogólnym bezpieczeństwem żywnościowym w kraju oraz zapewniają, że restrykcje nie dotyczą sąsiednich i rozwijających się państw.

Rząd centralny umieścił eksport pszenicy w kategorii “zabronione”, ale z pewnymi wyjątkami – nie dotyczy to transportów zaplanowanych przed 13 maja. Zakaz może być także uchylony na podstawie zezwolenia udzielonego przez indyjski rząd innym krajom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.

“Rząd zobowiązuje się do spełnienia wymogów bezpieczeństwa żywnościowego Indii, sąsiednich i innych wrażliwych krajów rozwijających się, które są dotknięte nagłymi zmianami na globalnym rynku pszenicy i nie mają dostępu do odpowiednich dostaw” – czytamy w komunikacie dyrekcji generalnej.

Indie wyślą teraz delegacje handlowe do dziewięciu krajów, w tym do Maroka, Tunezji i Indonezji w celu zbadania możliwości zwiększenia dostaw pszenicy. Na światowych rynkach rośnie popyt na indyjską pszenicę, a rolnikom, handlowcom i eksporterom zalecono przestrzeganie wszystkich norm jakości krajów importujących, tak aby Indie stały się wiarygodnym dostawcą zboża.

Według szacunków Dyrekcji Generalnej Handlu Zagranicznego Indie w latach 2021-2022 wyeksportowały 7 milionów ton pszenicy o wartości ponad 2 miliardów dolarów. W ostatnim okresie fiskalnym około 50 procent dostaw trafiło do Bangladeszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!