Premier Mateusz Morawiecki otworzył miasteczko dla uchodźców we Lwowie

0
257
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera/Krystian Maj
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki otworzył we Lwowie miasteczko kontenerowe dla uchodźców, zbudowane z inicjatywy polskiego rządu.
Zapewnił Ukraińców o nieustannej pomocy płynącej z Polski.

Podkreślał, że takie tymczasowe schronienia są potrzebne, w sytuacji, gdy miliony osób nie mają domów. Przypomniał, że w Ukrainie pozostaje sześć milionów uchodźców wewnętrznych: ,,Jesteśmy w Parku Stryjskim, w którym Polska we współpracy z władzami ukraińskimi doprowadziła do skonstruowania specjalnego miejsca, nazwijmy to – miasteczka kontenerowego” – mówił. 

/centeR>

Premier Morawiecki podkreślił, że Polska realizuje swoją powinność wobec walczących, także za nas, Ukraińców: ”Nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu. Musimy podtrzymywać tego ducha walki także poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych” – powiedział szef polskiego rządu. 

”Robimy wszystko, żeby ochronić ukraińskie kobiety i dzieci” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w miasteczku rozlokowanym w Parku Stryjskim schronienie znajdzie ponad trzysta osób. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że specjalnych osiedli na terenie Ukrainy powstanie więcej: ,,Już nasi specjalni wysłannicy jada do Buczy, do miast wokół Kijowa, tam będą stawiali podobne miasteczka” – informował.

Premier podkreślił, że warunki życia w miasteczku są przejściowe, przeznaczone dla ludzi, którzy obecnie nie mają innego schronienia. Dodał, że znalazły się tam osoby ze zniszczonych przez Rosjan regionów: ”Rozmawialiśmy tutaj z dziećmi ze Słowiańska, ze wschodu Ukrainy, są osoby z Mariupola, z Buczy, z Doniecka. Wszystko to pokazuje, jaka jest skala zniszczeń na Ukrainie” – powiedział.  

Premier Mateusz Morawiecki mówił również o tym, że w szpitalach w Polsce są leczeni ukraińscy żołnierze i nasz kraj będzie nieść pomoc Ukrainie także w tej dziedzinie. Szef rządu zapewnił, że jeśli będzie taka konieczność, Polska jest w stanie przyjąć co najmniej dziesięć tysięcy rannych żołnierzy. 

Premier Morawiecki zaapelował również do Komisji Europejskiej o to, żeby fundusz solidarności z Ukrainą został wcielony w życie. ,,Nie ma na co czekać, nie można pozwolić, żeby na Ukrainie dochodziło do kolejnych zbrodni” – dodał. 

W otwartym w Parku Stryjskim we Lwowie miasteczku znajduje się 88 kontenerów mieszkalnych. Każdy jest umeblowany, ogrzewany i podłączony do prądu. Na terenie miasteczka znajdują się również wspólna stołówka i budynek sanitarny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!