Prezydent Ukrainy o podziałach na Zachodzie ws. wojny

0
541
Fot. Instagram: Zelenski
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński powiedział, że w sprawie wojny Zachód podzielił się na pięć obozów: od tych, którzy popierają Kijów w stu procentach, po “rosyjskie agencje w Europie”. Prezydent Ukrainy w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika Economist chwali Brytyjczyków. I krytykuje Francję i Niemcy.

Według niego dziś na Zachodzie jest pięć grup. Po pierwsze – kraje które nie mają nic przeciwko długiej wojnie, bo ta osłabi Rosję. Tyle, że – jak mówi polityk – przy okazji wyniszczy ona Ukrainę i kosztować będzie życie jego obywateli. Druga grupa to państwa chcące szybkiego końca konfliktu. Powód? Powiązania gospodarcze z Rosją. Trzecią grupę tworzyć mają bogate kraje, które “widzą nazizm w Rosji i z pewnością chcą, by Ukraina zwyciężyła”.

Obóz numer cztery tworzyć mają mniejsze państwa o tradycjach liberalnych, które popierają Kijów w pełni, ale chcą szybkiego końca ze względów humanitarnych. Wreszcie są też kraje, które – jak mówi polityk- są “rosyjskimi agencjami Rosji w Europie”. Prezydent Zełeński nie przyporządkowuje konkretnych krajów do wymienionych przez siebie obozów.

“Potrzebujemy więcej samolotów, czołgów i pojazdów opancerzonych” – mówi prezydent. Ale Zachód nie chce wysyłać broni ofensywnej. Dziennikarze pytają Wołodymira Zełeńskiego, co myśli o deklaracji prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że partnerzy Ukrainy nie przekroczą tej czerwonej linii. “Boją się Rosji” – mówi przywódca Ukrainy. I dodaje, że ci, którzy pierwsi składają takie deklaracje, boją się najbardziej.

Według Wołodymira Zełeńskiego Niemcy “czasem pomagają”, ale wciąż próbują balansować. Analizują sytuację na bieżąco, są pragmatyczni i patrzą na gospodarkę. Prezydent ocenia, że ws. Rosji Berlin po raz kolejny robi błąd.

Takiej kalkulacji Wołodymir Zełeński nie dostrzega u Brytyjczyków. “Brytania jest na pewno po naszej stronie” – deklaruje, chwaląc administrację Borisa Johnsona za dostawy broni o charakterze obronnym.

Ciepłe słowa padają na temat Amerykanów i prezydenta Joe Bidena, z zastrzeżeniem, że sprawę utrudniają spory wewnętrzne i zbliżające się wybory. “USA naciskało na wiele krajów, by nam pomogły ale trochę wolniej, niż byśmy chcieli” – uważa rozmówca tygodnika.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!