Francja: możliwa niska frekwencja w wyborach, E. Macron prowadzi w sondażach

0
Fot. TRT World - REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Frekwencja w zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji może być rekordowo niska. Wskazują na to badania opinii publicznej. Co trzeci Francuz deklaruje, że nie zagłosuje w kwietniowych wyborach. Media alarmują, że frekwencja może osiągnąć najniższy poziom w historii Piątej Republiki. 

Według ostatnich sondaży prezydent Macron może liczyć w tej chwili na około 30 proc. głosów.

Według badania pracowni BVA dla stacji RTL, 29 procent Francuzów chce wstrzymać się od głosu w wyborach prezydenckich. Inny sondaż opublikowany na łamach Le Monde wskazuje, że ponad 30 procent wyborców nie wie, czy zagłosuje na jakiegokolwiek kandydata na prezydenta. Dziennik wskazuje, że demobilizacja jest szczególnie widoczna wśród młodych wyborców, robotników i zwolenników skrajnej lewicy oraz prawicy. Media podkreślają, że liczba osób deklarujących udział w głosowaniu zmniejszyła się w ostatnich tygodniach. 

Według pracowni sondażowych, spadek zainteresowania wyborami prezydenckimi jest związany z wojną na Ukrainie, która stała się pierwszoplanowym tematem i wzmocniła poparcie dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Emmanuela Macrona. 
Według ostatnich sondaży w pierwszej turze Macron mógłby liczyć na niemal 30 procent głosów i wyprzedziłby o 12 punktów zajmującą drugie miejsce Marine Le Pen. W drugiej turze Macron wygrałby z każdym kontrkandydatem, zdobywając ponad 60 procent głosów.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 kwietnia. Druga tura – dwa tygodnie później. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!