Paryż: szczyt przywódców państw Unii Europejskiej

0
371
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Paryżu rozpocznie się w czwartek dwudniowy nieformalny szczyt przywódców państw Unii Europejskiej, zwołany przez Francję, która sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo w radzie Unii. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane z wojną na Ukrainie, między innymi kwestie suwerenności w sektorach obrony i energetyki oraz przystąpienia Ukrainy do Unii.

Spotkanie liderów 27 państw Unii Europejskiej odbędzie się w pałacu królewskim w Wersalu. Pierwsza sesja plenarna rozpocznie się około 18:00. Wieczorem planowana jest robocza kolacja. W piątek odbędą się dwie kolejne rundy rozmów.

Szczyt, który pierwotnie miał dotyczyć budowy nowego modelu wzrostu gospodarczego w Unii, będzie okazją do rozmów na temat suwerenności energetycznej Europy. Przywódcy mają omówić propozycję kilku państw – między innymi Polski – w sprawie nałożenia unijnego embarga na rosyjskie surowce energetyczne. 

Według dziennika Le Monde obrady mają również dotyczyć utworzenia unijnego funduszu na pokrycie skutków gospodarczych wojny na Ukrainie. Fundusz miałby też wspierać inwestycje w sektorze obrony i energetyki.

Spodziewana jest też deklaracja unijnych przywódców popierająca europejskie aspiracje Ukrainy, ale bez wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!