KE: zgoda ambasadorów na pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro

0
228
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda unijnych ambasadorów na pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości miliarda dwustu milionów euro. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie. By strumień pieniędzy popłynął do władz w Kijowie zgodę musi dać jeszcze Parlament Europejski i unijni ministrowie co ma nastąpić w najbliższych kilku, kilkunastu dniach.

To pakiet doraźnej pomocy w obliczu agresywnych działań Rosji i groźby jej kolejnej inwazji na Ukrainę. Unia podkreśla, że ma to szkodliwy wpływ na stabilność gospodarczą i finansową tego kraju. “Postanowiliśmy poprzeć wniosek Komisji, by pomoc finansowa mogła niezwłocznie dotrzeć na Ukrainę” – podkreślił Bruno Le Maire, minister finansów i gospodarki Francji, kierującej w tym półroczu pracami Unii Europejskiej. Z chwilą akceptacji przez unijne rządy i Europarlament Komisja natychmiast wypłaci pierwszą transzę w wysokości 600 milionów euro. Oprócz tego pakietu niskooprocentowanych pożyczek Komisja Europejska w tym roku przekaże też władzom w Kijowie kolejnych 120 milionów euro bezzwrotnych dotacji.

Od 2014 roku, w którym Rosja dokonała inwazji na Ukrainę i nielegalnej aneksji Krymu Unia przekazała władzom w Kijowie ponad 17 miliardów euro w formie grantów i pożyczek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!