Dziś Europejski Dzień Numeru 112

0
Fot. Twitter: EUCYPRUS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, możesz ratować życie i zapobiegać wielu zagrożeniom. Przypominają o tym dziś służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zdrowie. 11 lutego od 2009 roku obchodzony jest Europejski Dzień Numeru 112. 

W Polsce obsługuje go 17 lokalnych Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W ubiegłym roku dyspozytorzy odebrali ponad 21 milionów połączeń. Piotr Hryniewicki z białostockiego CPR-u podkreśla, że numer alarmowy 112 ma bardzo szerokie zastosowanie. 
“Zawsze przypominamy wszystkim, by nie bać się do nas dzwonić, w sytuacji, kiedy realnie dane zagrożenie występuje. Dzwonić na 112 można w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Pod tymi hasłami kryją się wszelkie problemy medyczne, zdarzenia komunikacyjne, pożary, myśli samobójcze i inne sytuacje kryzysowe, które wymagają natychmiastowej interwencji służb” – mówi Piotr Hryniewicki.

Bezpieczeństwo, to nie tylko zgłoszenia od pojedynczych osób, ale też zorganizowany system ostrzegania. Do możliwych zagrożeń, kryzysów czy klęsk, pomagają się przygotować alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Od 2018 roku trafiają one na numery komórkowe zarejestrowane w naszym kraju – przypomina rzecznik RCB Damian Duda.

“Możemy spodziewać się powiadomienia, kiedy występuje zagrożenie życia lub zdrowia. Jesteśmy w stanie wymalować obraz stanu bezpieczeństwa w kraju na daną chwilę. Spływają do nas informacje o utonięciach, wychłodzeniach, interwencjach strażaków, dostępie do energii elektrycznej i generalnie funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej” – dodał Damian Duda.

Międzynarodowy numer alarmowy 112 wprowadzono do użycia na początku lat 90. poprzedniego stulecia. Obecnie funkcjonuje on w niemal sześćdziesięciu państwach.

W Polsce dyspozytorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego mogą kierować zgłoszenia do policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, TOPR, WOPR i służb kolejowych. Podczas średniego dyżuru pracownik odbiera około 140-stu połączeń od zgłaszających. Numer alarmowy obsługuje około tysiąca stu osób.

W poprzednim roku zarejestrowano ponad 15 i pół tysiąca zgłoszeń eCall (ogólnoeuropejski samochodowy system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych) oraz niemal półtora tysiąca zgłoszeń o zdarzeniach przez aplikację Alarm112.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!