NATO: propozycja zwiększenia pieniędzy na kluczowe sprawy Sojuszu

0
809
NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef NATO proponuje zwiększenie wydatków na najważniejsze zadania Sojuszu. Jens Stoltenberg zapowiedział, że zaproponuje takie rozwiązanie ministrom obrony krajów NATO, którzy w środę będą rozmawiać podczas wideokonferencji. Ma to być jedna ze zmian w rozpoczętym właśnie procesie reform Sojuszu.

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w czasie środowego spotkania przedstawi swoje propozycje reform w Sojuszu do 2030 roku. Najważniejszą z nich jest wzmocnienie finansowania najważniejszych zadań. “Chodzi o większe wsparcie naszych oddziałów na wschodzie Europy, w misji Air Policing, a także zwiększenie finansowania misji morskich oraz ćwiczeń. To pokaże siłę Sojuszu w odniesieniu do artykułu 5 czyli naszego zobowiązania o wzajemnej obronie. Będzie też wiązało się z bardziej sprawiedliwym podziałem kosztów” – mówił.

Wśród propozycji reform szef NATO wymienił też coroczny przegląd słabych stron w infrastrukturze i technologii krajów członkowskich. Chodzi tu także o te elementy, których właścicielami są firmy z obcych mocarstw.

Jens Stoltenberg chce także częściej organizować konsultacje polityków krajów NATO, nie tylko w sprawach wojskowych, ale również gospodarczych i technologicznych. Zaangażować w to mieliby się nie tylko tak jak dotąd ministrowie obrony i spraw zagranicznych, ale też szefowie resortów spraw wewnętrznych.

Środowe spotkanie będzie pierwszym w którym udział wezmą przedstawiciele nowej amerykańskiej administracji Joe Bidena. Jeśli ministrowie zgodzą się na propozycje reform, to cały plan zmian w NATO do 2030 roku zostanie przedstawiony głowom państw na tegorocznym szczycie Sojuszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!