Parlament Europejski debatował nad zakazem aborcji w Polsce

0
584
Parlament Europejski
Fot. euronews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Parlamencie Europejskim debatowano na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej. Dyskusję zatytułowano “de facto zakaz aborcji w Polsce”. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zaznaczyła, że jest to kłamstwo. “W Polsce nie obowiązuje całkowity zakaz aborcji, w Polsce zgodnie z konstytucją chroni się prawa do życia tych nienarodzonych, którzy sami bronić się nie mogą. Sytuacje wyjątkowe są, wtedy, gdy zdrowie lub życie matki jest zagrożone, lub gdy ciąża pochodzi z przestępstwa. Chcę podkreślić, że żaden międzynarodowy instrument w dziedzinie praw człowieka, którego Polska jest stroną nie przewiduje prawa do aborcji. Również w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie ma mowy o takim prawie” – dodała.

Europoseł PiS Patryk Jaki mówił, że w Parlamencie Europejskim każda grupa ma swoje prawa, poza dziećmi, które są posądzone o niepełnosprawność. “W wielu miejscach jest tak, że dzieci z zespołem Downa już się nie rodzą, a chorych bez ich zgody można poddać eutanazji. Tylko jest kluczowe pytanie – kto dał wam prawo do decydowania o tym, które życie jest lepsze, a które gorsze? Wielu Polaków nie dzieli życia na lepsze i gorsze i powiem wam więcej – my tego się nie wstydzimy” – zaznaczył.

Niemiecki europoseł Joachim Kuhs z Alternatywy dla Niemiec chwalił postawę Polski na tle Europy. “Powinniśmy być Polakom wdzięczni, że w ten sposób angażują się na rzecz wartości europejskich, demokracji, wolności słowa i również życia i godności człowieka od poczęcia, aż do śmierci. Drodzy polscy koledzy, mam nadzieję, że uda się wam zachować podstawy społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich” – mówił.

Do sytuacji prawnej w Polsce odniosła się Helena Dalli, komisarz Unii Europejskiej ds. równości. “W praktyce po nowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego 98 procent aborcji dokonywanych w Polsce stanie się bezprawna. Unia Europejska nie ma właściwości w dziedzinie prawa aborcyjnego. Przepisy prawa w tej dziedzinie są we właściwościach państw członkowskich” – mówiła.

Z kolei europosłanka Zielonych Sylwia Spurek mówiła, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego została podjęta przez osoby nieuprawnione do orzekania i który jest “zależny od partii rządzącej”. “To nie orzeczenie, ale polityczny zamach na fundamentalne prawo kobiet do decydowania o sobie” – dodała.
Europoseł Leszek Miller z Lewicy mówił, że zmuszanie kobiet do rodzenia w każdych okolicznościach jest “aktem okrutnej, państwowej przemocy”.

22 października zeszłego roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej, przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby płodu lub jego upośledzenia, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku 27 stycznia.

26 listopada zeszłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucją dotyczącą rzekomego “faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”. Została przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. Europarlament “zdecydowanie potępił” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. W uzasadnieniu napisano, że decyzja ta “zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

Prezes TK Julia Przyłębska zaznaczała, że ta rezolucja Parlamentu Europejskiego jest “bezprecedensową próbą ingerowania w wewnętrzne i nieobjęte traktatami europejskimi zagadnienia ustrojowe RP”. Jak dodała w wypowiedzi dla PAP “posłowie PE swoim działaniem wkraczają w obszar niezależności Trybunału Konstytucyjnego co stanowi naruszenie trójpodziału władzy”. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił, że Parlament Europejski nie ma żadnych kompetencji w kwestiach związanych z aborcją. Takie samo zdanie wyrazili m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, także eurodeputowani PiS.

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki również zaznaczał, że w dyskusji o ludzkim życiu nie może być mowy o kompromisie, a regulacje w zakresie ochrony życia ludzkiego pozostają poza kompetencjami Unii Europejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!