Proces Donalda Trumpa w Senacie USA

4
383
Donald Trump
Fot. Financial Times

W amerykańskim Senacie rozpoczyna się dziś drugi proces impeachmentu Donalda Trumpa. Były przywódca USA oskarżony jest o podburzenie tłumu swoich zwolenników do szturmu na Kapitol i przerwania procedury liczenia głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. Prawnicy Donalda Trumpa argumentują, że proces jest niezgodny z konstytucją.

13 stycznia głosami demokratów i dziesięciorga republikanów Izba Reprezentantów postawiła Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia do powstania przeciwko państwu. Dziś rozpocznie się oficjalny proces byłego prezydenta, w którym stuosobowy Senat będzie pełnić rolę ławy przysięgłych.

Wytypowani przez Izbę Reprezentantów oskarżyciele argumentują, że powtarzając przez dwa miesiące tezę o oszustwie wyborczym i zachęcając swoich zwolenników do walki, były prezydent USA podburzył tłum do ataku na Kongres, w którym 5 osób poniosło śmierć. Prawnicy byłego prezydenta przekonują, że jego apele do zwolenników miały czysto retoryczny charakter i nie były wezwaniem do przemocy. Argumentują też, że Donald Trump jest obecnie osobą prywatną i stosowanie wobec niego procedury impeachmentu jest niekonstytucyjne.

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 głosów. Oznacza to, że do demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 republikanów, co jest mało prawdopodobne. Podczas poprzedzającego proces proceduralnego głosowania tylko 5 senatorów Partii Republikańskiej opowiedziało się za uznaniem impeachmentu byłego prezydenta za konstytucyjny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

4 KOMENTARZE

  1. Trump zdradzil swych zwolennikow.

    Najpierw, w Listopadzie i Grudniu nawolywal by przyjechac do Waszyngtonu 6 Stycznia.

    Potem, w tym dniu naklonil swych zwolennikow, by poszli szturmowac Capitol, zagrzewajac ich aby walczyli diabelsko!!! “Fight like a hell “.

    Teraz sie na nich wypial… Zadnego z aresztowanych nie ulaskawil.. i trabi ustami swych prawnikow jakie to niedobre, ze brzydki motloch szturmowal Capitol.

    Wstyd panie Trump, wstyd… tak wstretnie zdradzic swoich zwolennikow…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!