Proces Donalda Trumpa w Senacie USA

4
Donald Trump
Fot. Financial Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W amerykańskim Senacie rozpoczyna się dziś drugi proces impeachmentu Donalda Trumpa. Były przywódca USA oskarżony jest o podburzenie tłumu swoich zwolenników do szturmu na Kapitol i przerwania procedury liczenia głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. Prawnicy Donalda Trumpa argumentują, że proces jest niezgodny z konstytucją.

13 stycznia głosami demokratów i dziesięciorga republikanów Izba Reprezentantów postawiła Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia do powstania przeciwko państwu. Dziś rozpocznie się oficjalny proces byłego prezydenta, w którym stuosobowy Senat będzie pełnić rolę ławy przysięgłych.

Wytypowani przez Izbę Reprezentantów oskarżyciele argumentują, że powtarzając przez dwa miesiące tezę o oszustwie wyborczym i zachęcając swoich zwolenników do walki, były prezydent USA podburzył tłum do ataku na Kongres, w którym 5 osób poniosło śmierć. Prawnicy byłego prezydenta przekonują, że jego apele do zwolenników miały czysto retoryczny charakter i nie były wezwaniem do przemocy. Argumentują też, że Donald Trump jest obecnie osobą prywatną i stosowanie wobec niego procedury impeachmentu jest niekonstytucyjne.

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 głosów. Oznacza to, że do demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 republikanów, co jest mało prawdopodobne. Podczas poprzedzającego proces proceduralnego głosowania tylko 5 senatorów Partii Republikańskiej opowiedziało się za uznaniem impeachmentu byłego prezydenta za konstytucyjny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

4 COMMENTS

  1. Trump zdradzil swych zwolennikow.

    Najpierw, w Listopadzie i Grudniu nawolywal by przyjechac do Waszyngtonu 6 Stycznia.

    Potem, w tym dniu naklonil swych zwolennikow, by poszli szturmowac Capitol, zagrzewajac ich aby walczyli diabelsko!!! “Fight like a hell “.

    Teraz sie na nich wypial… Zadnego z aresztowanych nie ulaskawil.. i trabi ustami swych prawnikow jakie to niedobre, ze brzydki motloch szturmowal Capitol.

    Wstyd panie Trump, wstyd… tak wstretnie zdradzic swoich zwolennikow…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!