Firmy Pfizer i BioNTech rozpoczęły badania nad szczepionką przeciwko wariantowi omikron

0
302
Pfizer szczepionka koronawirus
Fot. Reuters/scmp.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pfizer i BioNTech poinformowały o rozpoczęciu zapisów na badanie kliniczne. Jego celem jest ocenienie bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę przeciwko wariantowi omikron koronawirusa u osób dorosłych w wieku do 55 lat.

“Zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdyby ochrona szczepionek z czasem zanikła, należy zapobiec zakażeniom wariantem omikron, a także zakażeniom nowymi wariantami w przyszłości” – powiedziała szefowa działu badań nad szczepionkami Kathrin Jansen.

Dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin dodał, że ochrona pierwszej szczepionki przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem Covid-19 wydaje się słabnąć szybciej przy wariancie omikron, niż było to w przypadku poprzednich.

W badaniu weźmie udział 1 420 osób w wieku 18-55 lat. Obowiązuje podział na trzy grupy. 

Do pierwszej należeć będą osoby, które wcześniej otrzymały dwie dawki aktualnej szczepionki Pfizer-BioNTech. Osoby te musiały być zaszczepione 90-180 dni przed zapisaniem się na badania. Ta grupa otrzyma jedną lub dwie dawki szczepionki przeciw omikronowi.

Druga grupa to osoby, które otrzymały trzy dawki aktualnej szczepionki. Te osoby również obowiązuje limit 90-180 dni przed rejestracją na badania. Osoby z tej grupy otrzymają kolejną dawkę oryginalnej szczepionki przeciwko Covid-19 lub szczepionkę dedykowaną wariantowi omikron. 

Trzecia grupa to osoby, które nigdy nie szczepiły się przeciwko koronawirusowi. Zarejestrowani na badanie z tej grupy otrzymają trzy dawki szczepionki przeciwko wariantowi omikron.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!