COVAX – szczepionki dla 142 krajów do końca maja

0
327
COVAX szczepienia
Fot. CEPI
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

142 kraje mają otrzymać szczepionki na koronawirusa ze specjalnego funduszu dla ubogich państw – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Pierwsze dostawy ruszyły, a WHO szacuje, że wszystkie transporty powinny dotrzeć na miejsce do końca maja.

Utworzony przez Światową Organizację Zdrowia i partnerów komercyjnych fundusz COVAX miał pomóc biedniejszym krajom w zakupie szczepionek. Bogate państwa wyłożyły na to ponad 2 miliardy dawek, ale równocześnie wykupiły zapasy w koncernach farmaceutycznych, dlatego dostawy w ramach COVAX zaczęły się dopiero teraz.

Pierwsze partie szczepionek dotarły do Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Angoli, Nigerii, Demokratycznej Republiki Kongo, a także Kambodży i Kolumbii. W tym tygodniu transporty mają trafić do kolejnych 20 państw. “W sumie dzięki COVAX dostarczymy 11 milionów dawek w tym tygodniu, a do końca maja do 142 krajów trafi 237 milionów dawek. To bezprecedensowe partnerstwo, które nie tylko zmieni bieg pandemii, ale także zmieni sposób, w jaki świat reaguje na zagrożenia zdrowotne” – mówił w czasie wideokonferencji poświęconej funduszowi szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W ramach COVAX dostarczane są na razie szczepionki koncernu AstraZeneca. Przedstawiciele funduszu poinformowali, że prowadzą negocjacje także z firmą Novavax. Z kolei planowane wcześniej dostawy szczepionki Pfizer/BioNTech opóźniają się, bo producent postawił dodatkowe warunki prawne, dotyczące odszkodowań.
ONZ szacowała wcześniej, że kilkanaście bogatych krajów wykupiło 75 procent wszystkich wyprodukowanych na świecie szczepionek. Obecnie na globie podano zastrzyki 249 milionom osób. 54 miliony osób zostały zaszczepione dwiema dawkami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!