Świat – koronawirus: blisko 2 mln ofiar

0
418
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje Europy do skuteczniejszej walki z nową odmianą koronawirusa. WHO twierdzi, że sytuacja na kontynencie jest “alarmująca”. Tymczasem szczepionki na koronawirusa wchodzą na kolejne rynki, a na świecie systematycznie zwiększa się liczba osób zaszczepionych.

Szef europejskiego biura WHO Hans Kluge poinformował, że nowa odmiana wirusa, którą po raz pierwszy odkryto w Wielkiej Brytanii, jest już obecna w 22 krajach Europy. Organizacja wzywa do skuteczniejszej walki z mutacjami i podkreśla, że już teraz sytuacja na kontynencie jest poważna. “Ponad 230 milionów osób w Europie mieszka w krajach, gdzie obowiązuje pełen lockdown, a kolejne kraje ogłoszą takie środki w najbliższych tygodniach. Przenoszenie się wirusa w regionie osiągnęło bardzo wysoki współczynnik” – mówi Hans Kluge.

Obecnie w Europie zakaz wychodzenia z domów obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji i Włoszech. Węgry przedłużyły obowiązywanie nocnej godziny policyjnej do końca stycznia. W Hiszpanii łączna liczba zakażeń przekroczyła 2 miliony, a w Szwecji po raz pierwszy władze nakazały noszenie masek w transporcie publicznym. Wielka Brytania zapowiedziała, że wprowadzi obowiązek testów na koronawirusa przy wjeździe do kraju.

Rośnie liczba nowych przypadków w Europie Środkowej. Czechy alarmują, że szpitale w kraju są na granicy wytrzymałości. Każdego dnia na leczenie trafia tam nawet 200 nowych pacjentów. W Niemczech minionej doby zmarło rekordowo dużo chorych: 1188 osób. Ponury rekord pobiły Stany Zjednoczone – wczoraj zmarło ponad 4 tysiące osób.

Trzeci lockdown zaczął właśnie dzisiaj Izrael, a w Chinach nakaz pozostania w domach nałożono na 11 milionów mieszkańców miasta Shijiazhuang, gdzie wykryto nowe ognisko wirusa.

Na światowych rynkach jest równocześnie coraz więcej dawek szczepionek. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Bruksela kupi dla krajów członkowskich kolejne 300 milionów dawek preparatu koncernów Pfizer i BioNTech. Pod koniec stycznia prawdopodobnie zielone światło na unijny rynek dostanie brytyjska szczepionka firmy AstraZeneca. Na ostateczną zgodę czeka teraz preparat koncernu Moderna.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 900 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 88 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!