Sąd Najwyższy USA: Trump z częściowym zwycięstwem ws. immunitetu

0
Fot. Fox News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Były prezydent Donald Trump ma immunitet od oficjalnych działań, które podjął jako prezydent, orzekł Sąd Najwyższy USA w poniedziałek w orzeczeniu stosunkiem głosów 6-3 – choć niekoniecznie kończy to jego federalną sprawę karną za próbę obalenia wyborów, ponieważ sąd orzekł, że nadal można go oskarżyć o działania wykraczające poza jego oficjalne obowiązki.

Federalna sprawa karna Trumpa za próbę obalenia wyborów w 2020 roku została wstrzymana od grudnia, ponieważ były prezydent poprosił o oddalenie zarzutów przeciwko niemu, twierdząc przed Sądem Najwyższym, że ma “immunitet prezydencki”, który chroni go przed zarzutami karnymi opartymi na działaniach, które podjął na stanowisku.

Sąd Najwyższy orzekł, że Trump i inni prezydenci mają “absolutny immunitet” od zarzutów za działania, które wchodzą w zakres ich “podstawowych uprawnień konstytucyjnych” – takich jak mianowanie urzędników – oraz “domniemany immunitet” za oficjalne działania podjęte podczas sprawowania urzędu, ale nie są odporni na działania, które nie są częścią ich oficjalnych obowiązków, czyli przypuszczalnie mogą być sądzeni za prywatne działania.

Rozstrzygając po raz pierwszy, czy prezydenci są odporni na ściganie karne, podzielony Sąd Najwyższy stwierdził, że “oficjalne” działania podjęte przez prezydenta są chronione, ale nie kroki, które podjął jako kandydat.

“Strony przed nami nie kwestionują, że były prezydent może podlegać ściganiu karnemu za nieoficjalne czyny popełnione podczas sprawowania urzędu” – napisał sędzia John Roberts

“Zgadzają się również, że niektóre z zachowań opisanych w akcie oskarżenia obejmują działania podjęte przez Trumpa w jego nieoficjalnym charakterze” – dodał.

Czas, jaki zajęło sądowi wydanie opinii, pozostawia napięty harmonogram na przeprowadzenie procesu, który pierwotnie zaplanowano na marzec.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!