NY – Columbia: negocjacje z protestującymi zakończyły się niepowodzeniem, rektor grozi konsekwencjami

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rektor Uniwersytetu Columbia powiedziała w poniedziałek, że rozmowy z propalestyńskimi protestującymi w sprawie likwidacji obozowiska na kampusie Ivy League zakończyły się niepowodzeniem i wezwała ich do dobrowolnego rozejścia się pod groźbą zawieszenia w prawach studenta.

Nemat Minouche Shafik powiedziała, że wielodniowe rozmowy między organizatorami studenckimi a przywódcami akademickimi nie zdołały przełamać impasu w sprawie obozowiska utworzonego w proteście przeciwko izraelskiej wojnie w Strefie Gazy.

Shafik w oświadczeniu powiedziała, że Columbia nie pozbędzie się aktywów, które wspierają izraelskie wojsko, co jest kluczowym żądaniem protestujących, ale zaproponowała zainwestowanie w zdrowie i edukację w Strefie Gazy oraz uczynienie bezpośrednich inwestycji Columbii bardziej przejrzystymi.

Protestujący przysięgli utrzymać swoje obozowisko na kampusie na Manhattanie, dopóki Columbia nie spełni trzech żądań: dezinwestycji, przejrzystości finansów Columbii oraz amnestii dla studentów i wykładowców ukaranych dyscyplinarnie za udział w protestach.

W Internecie udostępniono kopię listu ostrzegawczego wysłanego do nich przez uczelnię w poniedziałek rano. W liście stwierdzono, że studenci, którzy nie opuszczą obozowiska do godziny 2 pm czasu wschodniego i nie podpiszą formularza potwierdzającego ich udział, zostaną zawieszeni i nie będą mogli w pełni ukończyć semestru.

Nawet studenci, którzy podpisali formularz i opuścili teren w poniedziałek, nadal będą podlegać “dyscyplinarnemu zawieszeniu” do czerwca 2025 r. lub ukończenia studiów, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, zgodnie z listem, który potwierdził rzecznik Columbii.

Propalestyńskie protesty trwają na kilkudziesięciu wyższych uczelniach w USA i Kanadzie. Na wielu z nich w weekend doszło do przepychanek z policją i aresztowań. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!