USA: Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

0
Fot. Twitter: POTUS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz partnerów USA w Indo-Pacyfiku o wartości 95 miliardów dolarów. W pakiecie jest również legislacja dot. zablokowania TikToka jeśli chiński właściciel platformy jej nie sprzeda.

W Senacie cztery ustawy pomocowe zostały połączone w jeden pakiet. Stosunkiem głosów 79 do 18 senatorowie w nocy zatwierdzili pakiet uchwalony wcześniej przez Izbę Reprezentantów. Przeciw było 2 Demokratów i 16 Republikanów. 

Dzięki decyzji amerykańskiego Senatu Ukraina ma otrzymać fundusze w wysokości 61 miliardów dolarów. Dla Izraela i na pomoc humanitarną dla cywilów w strefach konfliktów na całym świecie ma zostać przekazanych 26 miliardów dolarów. Ponad 8 miliardów dolarów Amerykanie przeznaczą na “przeciwdziałanie komunistycznym Chinom” w regionie Indo-Pacyfiku. 

Pakiet pomocowy może być ostatnim zatwierdzonym dla Ukrainy do czasu wyborów prezydenckich, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych w listopadzie.

Ustawa o pakiecie pomocowym zaproponowana przez Joe Bidena była blokowania przez marszałka Izby Reprezentantów Michaela Johnsona. Ostatecznie marszałek Izby zaproponował podobny pakiet, jednak rozbił go na cztery osobne ustawy. Około 9 z 61 miliardów dolarów dla Ukrainy miałoby zostać przekazane w formie pożyczki. Jedna z ustaw mówi także o przekazaniu Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATCAMS.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!