Radosław Sikorski zakończył wizytę w USA

1
Photo/gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jego spotkania w Nowym Jorku i Waszyngtonie dotyczyły przede wszystkim o konieczności dalszego wspierania Ukrainy. Rozmawiał też z Amerykanami o wizycie prezydenta Dudy i premiera Tuska w Białym Domu w przyszłym miesiącu.


Głównym punktem wizyty było jednak spotkanie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Według szefa polskiej dyplomacji Blinken chwalił Polskę za dawanie przykładu innym państwom NATO i zapewnił, że pakiet pomocy Ukrainie zostanie uchwalony. Witając Radosława Sikorskiego w Departamencie Stanu Antony Blinken wyraził przekonanie, że sojusz polsko-amerykański nigdy nie był bliższy. “Dzieje się to w krytycznym momencie. Ale jest to również wzmocnione faktem, że działamy w oparciu o wspólne wartości, wspólne interesy i wspólną determinację, by sprostać wyzwaniom chwili” – powiedział.


Szef polskiej dyplomacji powiedział po spotkaniu, że głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie. “Mówiliśmy o tym jak lepiej egzekwować sankcje wobec Rosji, jak przedłużyć obecność wojsk amerykańskich w Polsce i jak pomóc walczącej Ukrainie” – powiedział. Według Sikorskiego, Blinken jest przekonany, że Kongres uchwali pakiet pomocy dla Ukrainy.


Podczas wizyty w Waszyngtonie Radosław Sikorski spotkał się także z doradcą prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jakiem Sullivanem i Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines.


Wcześniej szef polskiego MSZ wystąpił na forum ośrodka analitycznego Atlantic Council, gdzie przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy. To właśnie podczas tego wystąpienia zwierzył się że jego syn jest amerykańskim żołnierzem: „Moje serce i zobowiązania są związane z Polską, ale w moim interesie jest też sukces Ameryki oraz to by była wierna sojusznikom” – powiedział.


Radosław Sikorski jest mężem znanej amerykańskiej publicystki Anne Appelbaum a ich syn obywatelem USA. Szef polskiej dyplomacji nie chciał zdradzić dziennikarzom więcej informacji na jego temat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Moi drodzy, sankcje na Rosję ze strony UE są takie że tych sankcji nie ma ani w jedną ani w drugą stronę.Mało tego wspieramy my europejczycy putina kupując od niego zboże, produkty rolne, sporą częśĆ chemii etc etc.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!