USA – Dzień Pułaskiego

1
Pulaski
Fot. Facebook: Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Joe Biden ogłosił 11 października w Stanach Zjednoczonych Dniem Generała Kazimierza Pułaskiego. W dorocznej proklamacji napisał, że bohaterstwo Pułaskiego stanowi jeden z niezliczonych wkładów, jakie Polacy wnieśli w promowanie wolności na świecie. Amerykański przywódca wskazał między innymi na pomoc Polaków dla Ukrainy.

“Dziś świętujemy życie i dziedzictwo generała Kazimierza Pułaskiego – którego historia jest na zawsze wpleciona w walkę naszego narodu o niepodległość i który pozostaje źródłem inspiracji dla wszystkich walczących o wolność na całym świecie” – napisał Joe Biden. Prezydent USA podkreślił, że bohaterstwo Pułaskiego reprezentuje umiłowanie Polaków dla wolności. “Od czasu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, świat był świadkiem niezliczonych aktów odwagi i oddania Polaków dla walki o wolność i godność ludzką” – oświadczył. 

Joe Biden przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie czołgi, artylerię i samoloty i stała się kluczowym ośrodkiem pomocy od innych partnerów. “Jak przekonałem się osobiście podczas moich podróży do Polski w ciągu ostatnich 2 lat, Polacy przyjęli ukraińskich uchodźców w tym mrocznym momencie, oferując im bezpieczeństwo, nadzieję i światło” – dodał. 

Joe Biden napisał też w opublikowanej przez Biały Dom proklamacji, że składając hołd Pułaskiemu Amerykanie oddają również cześć przyjaciołom w Polsce i tętniącej życiem społeczności polsko-amerykańskiej, która nadal “podtrzymuje jego dziedzictwo i utrzymuje jasny płomień wolności”.

Dzień Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu wszyscy prezydenci wydają proklamacje, w których ogłaszają 11 października świętem polskiego generała. W 2009 roku amerykański Kongres przyjął rezolucję nadającą Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Jest on jedną z zaledwie ośmiu osób, które dostąpiły tego zaszczytu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. To Pulaski w 2009 dostal obywatelstwo dopiero jak sie kapneli ze faceta ulice sa w kazdym miescie a sam w swietle dzisiejszego prawa bylby albo nielegalnym albo max azylantem 😂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!