Sekretarz stanu USA A.Blinken o wsparciu Izraela

3
Fot. The Times of Israel/AP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zapewnił izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu o wsparciu Waszyngtonu w konflikcie z palestyńską organizacją Hamas. 

Antony Blinken stwierdził podczas konferencji prasowej w Izraelu, że Hamas nie reprezentuje uzasadnionych aspiracji Palestyńczyków. Zaznaczył, że Izraelczycy mogą być wystarczająco silni, aby obronić się samodzielnie, ale nie muszą, bo Stany Zjednoczone zawsze będą po ich stronie. 

Premier Izraela Beniamin Netanjahu porównał postępowanie członków palestyńskiego Hamasu do zbrodni popełnionych przez Państwo Islamskie. Podkreślił, że “tak potwornych czynów” nie widziano od dawna. Dlatego – powiedział premier Netanjahu – ich sprawcy powinni być uznani za terrorystów. Izraelski premier dodal, że Hamas powinien zostać potraktowany w ten sam sposób, co Państwo Islamskie. Beniamin Netanjahu stwierdził, że palestyńska organizacja militarna powinna zostać wykluczona ze wspólnoty narodów, a także, że żaden przywódca nie powinien się z nią spotykać. “Państwa, które to zrobią, powinny zostać ukarane” – podsumował premier Netanjahu. 

Po odwiedzeniu Izraela Antony Blinken uda się do sąsiedniej Jordanii, by spotkać się z królem Abdullahem. Sekretarz stanu porozmawia też z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmudem Abbasem.

Konflikt Izraela z Hamasem przybrał na sile. Izrael odciął palestyńską enklawę od zaopatrzenia w jedzenie, prąd, leki i paliwo. To oznacza, że dwóm milionom ludzi grozi katastrofa humanitarna. Mimo to radykalny Hamas, który rządzi Gazą, nie przestaje ostrzeliwać Izraela. Grozi też, że zabije izraelskich zakładników. Strona izraelska zapowiada, że tylko uwolnienie wszystkich zakładników może sprawić, że zaopatrzenie znów trafił do palestyńskiej enklawy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

3 COMMENTS

  1. Blinken to lebski facet, nie wiem czy mielismy w ostatnich powiedzmy 40 latach tego kalibru sekretarza stanu. Zdecydowanie niedoszacowany medialnie

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!