USA – prokuratura: szwajcarskie banki przedmiotem śledztwa ws. pomocy rosyjskim oligarchom

0
251
Fot. Financial Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS, a także niewymienione amerykańskie banki są przedmiotem śledztwa prokuratury federalnej USA w sprawie pomocy rosyjskim oligarchom w omijaniu amerykańskich sankcji. Banki miały otrzymać wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Jak podaje agencja Bloomberg, dochodzenie prokuratury jest skupione na zidentyfikowaniu pracowników, którzy współpracowali z klientami objętymi sankcjami i na sposobach, w jaki banki sprawdzały swoich klientów przez ostatnie kilka lat.

Agencja zaznacza, że Credit Suisse był dobrze znany z oferowania usług bogatym Rosjanom, w szczytowym okresie zarządzając ich majątkami w wysokości 60 miliardów dolarów, co przynosiło bankowi przychody rzędu 500-600 milionów dolarów rocznie. W maju ub.r. kiedy ta współpraca miała się zakończyć, kwota aktywów Rosjan wynosiła 33 miliardy dolarów.

W sprawie ścigania współpracowników rosyjskich oligarchów, którzy pomagali im ukrywać majątek przed sankcjami, aresztowano już m.in. brytyjskiego biznesmena Grahama Bonhama-Cartera oraz byłego szefa wydziału kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku, Charlesa McGonigala. Obaj są oskarżeni o pomoc magnatowi przemysłu metalurgicznego Olegowi Deripasce. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!