Biały Dom: Chiny nie są bezstronnym negocjatorem w sprawie Ukrainy

0
222
Kirby
Fot. AFP-Yonhap
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Biały Dom nie widzi Chin jako bezstronnego negocjatora pokoju na Ukrainie. Komentując wizytę prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wezwał Chiny, by zażądały od Rosji wycofania swoich wojsk z Ukrainy.
Komentując wspólne odwołanie się przez prezydentów Xi i Putina do karty Narodów Zjednoczonych, John Kirby oświadczył, że jej przestrzeganie oznacza, iż Rosja powinna wycofać się z całego terytorium Ukrainy. „Karta Narodów Zjednoczonych zawiera zasady poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów, w tym Ukrainy” – mówił.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że relacji Moskwy z Pekinem nie nazwałby sojuszem ale małżeństwem z rozsądku. „W prezydencie Putinie prezydent Xi widzi przeciwwagę dla wpływów amerykańskich i NATO na kontynencie i na świecie” – mówił John Kirby, dodając, że Rosja potrzebuje pomocy Chin, ponieważ ma niewielu przyjaciół na świecie i wyczerpują się jej zapasy. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa narodowego USA powiedział, że Pekin stoi wyraźnie po stronie Rosji w konflikcie z Ukrainą. John Kirby dodał, że jeśli Chiny chcą pełnić konstruktywną rolę, to powinny wezwać Rosję do jak najszybszego wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!