USA – NASA: udany start rakiety SLS

0
Fot. AccuWeather
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rakieta NASA, Space Launch System (SLS), wystartowała minionej nocy bez problemu z ośrodka Kennedy Space Center na Florydzie i wyniosła na orbitę statek Orion. 

Podczas 25-dniowej misji statek znajdzie się około 60 mil od powierzchni Księżyca i okrąży go, po czym wróci na Ziemię. Lądowanie odbędzie się 11 grudnia na Oceanie Spokojnym.

Podczas misji Orion ma pokonać prawie 2 miliony kilometrów. Po drodze zostawi też 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi. Na pokładzie statku znajdą się trzy manekiny, co ma pomóc w ocenie bezpieczeństwa misji dla ludzi.

W ramach kolejnej planowanej misji, Artemis II w 2024 roku, podobny lot mają odbyć astronauci, zaś w 2025 roku astronauci mają wylądować na Księżycu. Rok później ma dojść do skompletowania stałej, mieszkalnej bazy kosmicznej na orbicie księżycowej. W długiej perspektywie stała obecność ludzi na Księżycu ma pomóc w przygotowaniach do eksploracji Marsa.

Rozpoczęty w 2011 roku projekt SLS pochłonął dotychczas ponad 20 miliardów dolarów, a każdy start rakiety ma kosztować ponad 4 miliardy dolarów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!