KE: Bułgaria, Chorwacja i Rumunia gotowe do przystąpienia do układu z Schengen

0
76
Schengen
Fot. picture-alliance/dpa/U. Baumgarten - DW.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Bułgaria, Chorwacja i Rumunia są gotowe do przystąpienia do układu z Schengen – poinformowała Komisja Europejska. W komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Komisji Europejskiej napisano, że wymienione kraje wypełniły wymagane kryteria, aby dołączyć do grupy krajów objętych ruchem bezwizowym i bez kontroli na granicach. “Komisja wezwała Radę Unii Europejskiej do bezzwłocznego podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby włączyć Bułgarię, Chorwację i Rumunię w poczet państw należących do grupy Schengen” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej przyjęciu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen sprzeciwiał się parlament Holandii. Posłowie argumentowali, że przestępczość zorganizowana i korupcja w tych krajach może być problemem dla Holandii oraz pozostałych krajów należących do ruchu bezwizowego.
Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Rady Unii Europejskiej pod prezydencją Czech przeprowadzi 8 grudnia głosowanie nad przyjęciem trzech bałkańskich krajów do strefy Schengen.

Jest to największy obszar na świecie, na którym nie ma kontroli granicznych na wewnętrznych granicach poszczególnych krajów. Należą do niego 22 państwa unijne oraz cztery stowarzyszone: Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia.

Rekomendację dotycząca przyjęcia Bułgarii, Chorwacji i Rumunii do strefy Schengen wydał wcześniej Parlament Europejski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!