Dwie największe amerykańskie sieci aptek, CVS Health i Walgreens, z głównymi siedzibami odpowiednio w Rhode Island i Illinois, zgodziły się na wypłatę odszkodowań w wysokości 5 miliardów dolarów każda, w związku pozwami sądowymi, dotyczącymi roli przemysłu farmaceutycznego w wykreowaniu krajowego kryzysu opioidowego. W wyniku niekontrolowanej dystrybucji leków, z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych w ciągu minionych dwóch dekad zmarło ponad pół miliona Amerykanów.
Prokuratura federalna zarzuciła firmom realizowanie recept na lekarstwa opioidowe, które powinny zostać odrzucane. Ugoda sądowa nakazuje także CVS i Walgreens, przekazanie funduszy na walkę z kryzysem opioidowym poprzez takie działania, jak rozszerzenie programów leczenia i wsparcia dla osób uzależnionych, a także zapewnienie leków odwracających działanie opioidów oraz rozpoczęcie działań prewencyjnych.
Zgodnie z zawartą umową, w ciągu 10 lat CVS ma zapłacić 4,9 miliarda dolarów samorządom lokalnym i około 130 milionów dolarów plemionom rdzennych Amerykanów, a Walgreens w ciągu 15 lat, 4,8 miliarda dolarów samorządom i 155 milionów dolarów plemionom. Dokładna kwota odszkodowań zależy od tego, ile lokalnych społeczności dołączy do umowy.
Wcześniej w podobnych procesach dotyczących kryzysu opioidowego, największe odszkodowania zgodziły się wypłacić dystrybutorzy leków AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson, łącznie 21 miliardów dolarów oraz producent leków Johnson & Johnson – 5 miliardów dolarów.
W ostatnich latach liczba zgonów w USA związanych z opioidami wzrosła do rekordowych poziomów – około 80 tysięcy rocznie.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!