Brigitte Giraud laureatką nagrody Goncourtów

0
226
Fot. Frederic DIDES/SIPA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuska pisarka Brigitte Giraud została laureatką nagrody Goncourtów – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji. Jury wyróżniło ją za autobiograficzną powieść “Żyć szybko”, w której opowiada o śmierci swojego męża. 

Dziesięcioosobowe jury akademii Goncourtów ogłosiło swój werdykt podczas tradycyjnego spotkania z dziennikarzami w paryskiej restauracji Drouant. Jurorzy wskazali, że głosowanie było bardzo wyrównane, i że potrzebowali aż 14 tur, aby wyłonić laureata. 

“Brigitte Giraud jest trzynastą kobietą w trakcie 120-letniej historii akademii, która otrzymała nagrodę Goncourtów” – podkreśliła członkini akademii pisarka Paule Constant, ogłaszając nazwisko laureatki. 

Brigitte Giraud rozpoczęła karierę pisarską w latach 90. Traumatycznym wydarzeniem w jej życiu była śmierć męża, który zginął w wypadku motocyklowym w 1999 roku. Dwadzieścia lat później w powieści “Żyć szybko” Giraud wraca do tego wydarzenia. Pisarka odtworzyła serię przypadków i okoliczności, które doprowadziły do wypadku, zastanawiając się, czy można było go uniknąć. Powieść przedstawiana jest jako niezwykle wzruszająca i budująca napięcie, tworząca swoisty wyścig z czasem i śmiercią.

Zgodnie z tradycją laureatka otrzyma od akademii symboliczną gratyfikację w wysokości dziesięciu euro. Nagroda Goncourtów gwarantuje jej jednak międzynarodową sławę i pewny sukces jej powieści w księgarniach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!