USA: sieci aptek CVS Health i Walgreens wypłacą 5 mld dolarów odszkodowania ws. kryzysu opioidowego

0
328
dolary pieniądze
Fot. marca.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwie największe amerykańskie sieci aptek, CVS Health i Walgreens, z głównymi siedzibami odpowiednio w Rhode Island i Illinois, zgodziły się na wypłatę odszkodowań w wysokości 5 miliardów dolarów każda, w związku pozwami sądowymi, dotyczącymi roli przemysłu farmaceutycznego w wykreowaniu krajowego kryzysu opioidowego. W wyniku niekontrolowanej dystrybucji leków, z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych w ciągu minionych dwóch dekad zmarło ponad pół miliona Amerykanów.  

Prokuratura federalna zarzuciła firmom realizowanie recept na lekarstwa opioidowe, które powinny zostać odrzucane. Ugoda sądowa nakazuje także CVS i Walgreens, przekazanie funduszy na walkę z kryzysem opioidowym poprzez takie działania, jak rozszerzenie programów leczenia i wsparcia dla osób uzależnionych, a także zapewnienie leków odwracających działanie opioidów oraz rozpoczęcie działań prewencyjnych.

Zgodnie z zawartą umową, w ciągu 10 lat CVS ma zapłacić 4,9 miliarda dolarów samorządom lokalnym i około 130 milionów dolarów plemionom rdzennych Amerykanów, a Walgreens w ciągu 15 lat, 4,8 miliarda dolarów samorządom i 155 milionów dolarów plemionom. Dokładna kwota odszkodowań zależy od tego, ile lokalnych społeczności dołączy do umowy.

Wcześniej w podobnych procesach dotyczących kryzysu opioidowego, największe odszkodowania zgodziły się wypłacić dystrybutorzy leków AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson, łącznie 21 miliardów dolarów oraz producent leków Johnson & Johnson  –  5 miliardów dolarów.

W ostatnich latach liczba zgonów w USA związanych z opioidami wzrosła do rekordowych poziomów – około 80 tysięcy rocznie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!