PLL LOT vs Boeing – ciąg dalszy

0
305
Polskie Linie Lotnicze LOT USA Chicago Kraków
Fot. Facebook: PLL LOT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się do amerykańskiego sędziego Reeda O’Connora o uznanie ich “ofiarami przestępstwa” w sprawie dotyczącej Boeingów 737 MAX.


W zeszłym tygodniu sędzia z Teksasu orzekł, że ofiary dwóch katastrof tych samolotów w Kenii i Indonezji powinny być uznane za “ofiary przestępstwa”, a członkowie ich rodzin – za ich reprezentantów. Wcześniej Departament Sprawiedliwości odmawiał im takiego statusu, co miało być powodem tego, że nie informował rodzin ofiar o negocjacjach z Boeingiem, które zakończyły się podpisaniem porozumienia w 2021 roku. W zamian za zapłatę przez koncern w sumie dwóch i pół miliarda dolarów Departament Sprawiedliwości zgodził się wówczas na rezygnację ze ścigania Boeinga za próbę oszukania władz Stanów Zjednoczonych. Koncern musiał też przyznać się do oszustw i nieprawidłowości przy procesie certyfikacji Boeingów 737 MAX.


Teraz do sędziego Reeda O’Connora zwróciły się Polskie Linie Lotnicze LOT, wnioskując o uznanie również ich za “ofiary przestępstwa” oraz o skłonienie Departamentu Stanu do ponownego otwarcia sprawy, która zakończyła się porozumieniem w 2021 roku. Polski narodowy przewoźnik, tak jak wiele innych linii lotniczych, po katastrofach musiał na dwa lata uziemić swoje Boeingi 737 MAX. W związku z poniesionymi przez ten okres stratami, PLL LOT w zeszłym roku pozwały Boeinga w Stanach Zjednoczonych, domagając się 250 milionów dolarów odszkodowania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!