Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się do amerykańskiego sędziego Reeda O’Connora o uznanie ich “ofiarami przestępstwa” w sprawie dotyczącej Boeingów 737 MAX.
W zeszłym tygodniu sędzia z Teksasu orzekł, że ofiary dwóch katastrof tych samolotów w Kenii i Indonezji powinny być uznane za “ofiary przestępstwa”, a członkowie ich rodzin – za ich reprezentantów. Wcześniej Departament Sprawiedliwości odmawiał im takiego statusu, co miało być powodem tego, że nie informował rodzin ofiar o negocjacjach z Boeingiem, które zakończyły się podpisaniem porozumienia w 2021 roku. W zamian za zapłatę przez koncern w sumie dwóch i pół miliarda dolarów Departament Sprawiedliwości zgodził się wówczas na rezygnację ze ścigania Boeinga za próbę oszukania władz Stanów Zjednoczonych. Koncern musiał też przyznać się do oszustw i nieprawidłowości przy procesie certyfikacji Boeingów 737 MAX.
Teraz do sędziego Reeda O’Connora zwróciły się Polskie Linie Lotnicze LOT, wnioskując o uznanie również ich za “ofiary przestępstwa” oraz o skłonienie Departamentu Stanu do ponownego otwarcia sprawy, która zakończyła się porozumieniem w 2021 roku. Polski narodowy przewoźnik, tak jak wiele innych linii lotniczych, po katastrofach musiał na dwa lata uziemić swoje Boeingi 737 MAX. W związku z poniesionymi przez ten okres stratami, PLL LOT w zeszłym roku pozwały Boeinga w Stanach Zjednoczonych, domagając się 250 milionów dolarów odszkodowania.