Stany Zjednoczone ukarały dwie zagraniczne firmy za wysyłkę sprzętu elektronicznego do Rosji

0
232
Departament Sprawiedliwości USA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone ukarały dwie zagraniczne firmy, które kupowały od USA sprzęt elektroniczny podwójnego zastosowania, po czym w tajemnicy wysyłały go do Rosji. Ukarane spółki to, zarejestrowana w Niemczech Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH, oraz Opus Energy Trading LLC z Dubaju. Właścicielem obu firm jest obywatel Federacji Rosyjskiej, Jurij Orechow, który wraz ze swoim partnerem biznesowym Artemem Ussem, zostali oskarżeni przez sąd federalny w Nowym Jorku, o złamanie przepisów dotyczących sankcji nałożonych na Rosję. Obaj zostali aresztowani w miejscach swojego obecnego pobytu, a więc w Niemczech i Włoszech.

Technologia pochodząca z USA, którą te firmy zakupiły, obejmowała zaawansowane półprzewodniki i mikroprocesory, wykorzystywane w sprzęcie wojskowym, w tym: myśliwcach, systemach rakiet balistycznych i hipersonicznych, „inteligentnej” amunicji, radarach i satelitach. 

Fakt obejścia sankcji amerykańskich ustalono po zbadaniu fragmentów rosyjskiej broni używanej na Ukrainie, w której odkryto amerykańskie komponenty sprzedawane tym firmom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!