A. Blinken: Chiny coraz bardziej agresywne

0
251
Blinken
Fot. Hungary Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny podjęły decyzję o zajęciu Tajwanu znacznie szybszej niż wcześniej sądzono – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Stanforda szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że Chiny są coraz bardziej represyjne w kraju i bardziej agresywne na arenie międzynarodowej.

Antony Blinken powiedział, że przez dziesięciolecia w kwestii Tajwanu obowiązywała zasada, iż wszelkie różnice są rozwiązywane pokojowo i że stosowanie tej zasad przynosiło korzyści zarówno Tajwanowi, jak i światu. „W ostatnich latach nastąpiła zmiana w podejściu Pekinu do Tajwanu. Zamiast trzymać się ustalonego status quo, podjęto fundamentalną decyzję, że status quo jest już nie do przyjęcia, a Pekin jest zdeterminowany, by dążyć do zjednoczenia w znacznie szybszym czasie” – stwierdził. Antony Blinken dodał, że obecne podejście Pekinu do Tajwanu zakłada, że jeśli metody pokojowe i środki przymusu nie zadziałają, to Chiny mogą sięgnąć po rozwiązania siłowe.

Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że pod przywództwem Xi Jinpinga wyłoniły się zupełnie nowe Chiny. „Są bardziej represyjne w kraju i bardziej agresywne zagranicą. To jest wyzwanie dla naszych interesów i wartości” – dodał. Antony Blinken wyraził jednak nadzieję, że choć Chiny są głównym rywalem USA, oba kraje będą mogły znaleźć obszary współpracy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!