Biały Dom: Chiny próbują ustanowić nowy status quo dla Tajwanu

0
137
Biały Dom USA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Biały Dom zarzucił Chinom, że próbują ustanowić nowy status quo w sprawie Tajwanu. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że działania Chin zwiększają ryzyko niezamierzonej konfrontacji zbrojnej. 

Podczas briefingu w Białym Domu John Kirby powiedział, że Chiny wystrzeliły 11 rakiet balistycznych, a kilka z nich wylądowało w japońskiej strefie ekonomicznej. „Potępiamy te działania, które są nieodpowiedzialne i sprzeczne z celem, jakim jest utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedział. 

Według Kirby’iego Chiny celowo dążą do eskalacji kryzysu. „Chińczycy używają wizyty Nancy Pelosi jako pretekstu, by podwyższyć stawkę i ustalić nowy status quo, nową normalność” – ocenił Kirby dodając, że USA nie zaakceptują nowego status quo. 
Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego czy Biały Dom obawia się akcji militarnej Chin przeciwko Tajwanowi, Kirby odpowiedział, że USA spodziewają się kolejnych ćwiczeń chińskich wojsk, dodatkowych wtargnięć i kontynuowania przez Pekin ostrej retoryki. 

„Im więcej sprzętu wojskowego w bliskim sąsiedztwie, przy tak wysokim napięciu, tym większe ryzyko błędu lub pomyłki, a to właśnie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji” – stwierdził Kirby. 

Biały Dom poinformował, że lotniskowiec USS Ronald Reagan i towarzyszące mu jednostki pozostaną w rejonie Tajwanu, ale USA przesunęły planowany test rakiety balistycznej Minuteman III, by uniknąć dalszej eskalacji napięcia. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!