Sekretarz Lloyd Austin: NATO szybko i zdecydowanie odpowiedziało na rosyjską napaść na Ukrainę

0
138
Austin
Fot. South China Morning Post
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że NATO szybko i zdecydowanie zareagowało na rosyjską na agresję na Ukrainę. Na konferencji prasowej w Brukseli, gdzie odbywa się spotkanie ministrów obrony krajów Sojuszu, Austin zapewnił też, że Stany Zjednoczone niezmiennie są przywiązane do NATO i artykułu 5 . Traktatu Waszyngtońskiego.

Jak mówił szef Pentagonu, wszyscy musieliśmy stawić czoła wydarzeniom, o których myśleliśmy, że nigdy nie staną się rzeczywistością. Jak dodał, Sojusz na rosyjską agresję odpowiedział w sposób zdeterminowany, a co najważniejsze – pokazał swoją jedność. “Na pozbawioną podstaw i bezprawną napaść zareagowaliśmy szybko i jednoznacznie” – podkreślił.

Sekretarz obrony USA dodał, że rosyjska agresja była też atakiem na bezpieczeństwo transatlantyckie. Jak mówił, państwa członkowskie NATO uruchomiły plany obronne, zaangażowane zostały też siły szybkiego reagowania, a na wschodnią flankę Sojuszu trafiło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Wskazał też, że zaangażowano duże siły morskie i lotnicze NATO.

Lloyd Austin przyznał też, że NATO jest bliskie przyjęcia Szwecji i Finlandii, które złożyły wnioski o akcesję po rosyjskiej agresji. Jak mówił, oba kraje, aplikując o członkostwo “podjęły historyczną decyzję”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!