USA: J. Biden o aplikacji Szwecji i Finlandii do NATO

0
144
Joe Biden
Fot. Baltimore Sun
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden poparł starania Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO. W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom amerykański przywódca zapowiedział współdziałanie z Kongresem i sojusznikami USA w celu szybkiego włączenia obu krajów do Sojuszu.

Joe Biden oświadczył, że decyzja Szwecji i Finlandii o ubieganie się o członkostwo w NATO została podjęta w wyniku demokratycznych procesów w obu krajach. Prezydent USA podkreślił, że NATO gwarantuje bezpieczeństwo miliardowi ludzi w Europie i Ameryce Północnej wyznających wartości demokratyczne i wspólną wizje pokoju i dobrobytu. „Finlandia i Szwecja są długoletnimi, wiernymi partnerami Stanów Zjednoczonych. Przystępując do NATO, jeszcze bardziej wzmocnią naszą współpracę obronną i przyniosą korzyści całemu Sojuszowi Transatlantyckiemu” – stwierdził.

Biden zapewnił, że w czasie gdy wnioski o członkostwo w NATO będą rozpatrywane, Stany Zjednoczone będą współpracować z Finlandią i Szwecją w sprawie potencjalnych zagrożeń i stawienia czoła agresji lub groźbie agresji. „Wraz z naszymi sojusznikami z NATO Stany Zjednoczone utrzymają aktywność ćwiczeniową i obecność w regionie Morza Bałtyckiego” – dodał Joe Biden i podkreślił przywiązanie USA do Artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!