USA: wydatki na amerykańskie wojsko największe na świecie

0
419
Fot. veteran.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Departament Obrony USA dysponuje największym na świecie budżetem na siły zbrojne, sięgającym aż 740 mld dolarów. Wydatki na amerykańskie wojsko są większe od budżetów obronnych Chin, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Francji i Japonii razem wziętych. Z dziewięciu największych spółek zbrojeniowych świata, sześć to podmioty amerykańskie. W USA, w sektorze lotnictwa i obrony pracuje ponad 2 miliony osób. To 1,4 procent całkowitego zatrudnienia w kraju.

W 2020 roku łączny przychód sektora wyniósł 382 miliardy dolarów, co stanowiło około 1,8 procent amerykańskiego produktu krajowego brutto (PKB). W tym samym roku eksport uzbrojenia przekroczył 90 miliardów dolarów, czyli 6,3 procent całkowitego amerykańskiego eksportu.

Z materiałów przygotowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Rozwoju (PAIH) wynika, że najwięksi odbiorcy amerykańskiego uzbrojenia to: Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Wynika z nich też, że amerykańska gospodarka jest największa na świecie. W 2021 roku, PKB Stanów Zjednoczonych szacowany był na 23 bilionów dolarów. „Stanowiąc mniej niż 5 procent światowej populacji, Amerykanie wypracowują ponad 20 procent dochodu światowego” – zaznaczyli analitycy. Dodali, że USA odpowiadają za 11 procent globalnego handlu i 35 procent światowej kapitalizacji giełdowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!