Sekretarz stanu USA A.Blinken o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT

0
443
Blinken
Fot. Reuters
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że Stany Zjednoczone dołączą do kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję za jej agresję na Ukrainę. Chodzi między innymi o ograniczenie dostępu Rosji do systemu bankowego SWIFT. Antony Blinken poinformował o tym na Twitterze.

“W wyniku wojny Putina z Ukrainą, łączymy się z przywódcami Unii Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady, aby zapewnić odłączenie kluczowych, objętych sankcjami rosyjskich banków od systemu SWIFT, nałożyć ograniczenia na rosyjski bank centralny oraz dalej identyfikować i zamrażać aktywa objętych sankcjami Rosjan” – napisał amerykański sekretarz stanu.

Kolejne sankcje wobec Rosji zapowiedziała w sobotę późnym wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Propozycje zostały uzgodnione w ramach grupy G7. “W związku z atakiem rosyjskiej armii na Kijów oraz inne miasta jesteśmy zdecydowani, żeby w świetle tych wydarzeń nałożyć wysoki koszt na Rosję. Koszt, który wyizoluje Rosję z międzynarodowych systemów finansowych oraz naszych gospodarek. Uznaliśmy, że należy zdecydowanie zacieśnić naszą międzynarodową odpowiedź. Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad tym, żeby zmniejszyć zdecydowanie możliwości Putina do finansowania tej machiny” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Pierwszym uderzeniem ma być usuniecie części rosyjskich banków z systemu SWIFT. “Uniemożliwi im to działalność na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import” – podkreśliła szefowa Komisji. Ponadto, jak poinformowała, sparaliżowane mają być aktywa rosyjskiego Banku Centralnego. “To zamrozi jego transakcje i uniemożliwi Bankowi Centralnemu upłynnianie swoich aktywów” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Zapowiedziała też prace nad zakazywaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na europejskich rynkach. “Te sankcje będą miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji. Putin wkroczył na drogę zmierzającą do zniszczenia Ukrainy, ale to co w rzeczywistości robi, to także niszczenie przyszłości własnego kraju” – podkreśliła przewodnicząca Komisji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!