USA: nominacje do Oscarów

0
361
Fot wiki/abc
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Filmy „Psie Pazury” i „Diuna” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. 
Wśród nominowanych są też Polacy. Nominację za zdjęcia do “West Side Story” otrzymał Janusz Kamiński. O Oscara powalczy także w tym roku krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka „Sukienka”. 

Janusz Kamiński otrzymał nominację za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga „West Side Story”. To adaptacja broadwayowskiego musicalu z 1957 roku. Polak będzie walczył o Oscara z autorami zdjęć do nominowanego w 10 kategoriach obrazu „Diuna ” i filmu „Psie Pazury”, który otrzymał najwięcej, bo 12 nominacji. Podobnie jak „West Side Story” otrzymały one również nominacje do Oscara za najlepszy film roku. Wśród 10 filmów nominowanych w tej kategorii znalazł się także brytyjski komediodramat „Belfast” oraz amerykański film biograficzny „King Richard: Zwycięska rodzina”. Sam Steven Spielberg po raz kolejny otrzymał nominację za reżyserię. 

Polski dramat „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, którego producentem jest Maciej Ślesicki, został nominowany w kategorii najlepszy aktorski film krótkometrażowy. Spośród filmów zagranicznych w tym roku nominowano produkcje z Japonii, Danii, Włoch, Buthanu i Norwegii. Reprezentujący Polskę obraz Jana Matuszyńskiego “Żeby nie było śladów nie znalazł się na ogłoszonej w grudniu „krótkiej liście” 15 kandydatów do nominacji. 

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną w tym roku wręczone po raz 94. Ceremonia odbędzie się 27 marca w teatrze Dolby w Hollywood.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!