USA – Politico: Biały Dom bez wiedzy Kongresu zatwierdził w grudniu dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

0
423
Biały Dom USA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Według doniesień CNN i Politico, Biały Dom bez wiedzy Kongresu, zatwierdził w grudniu dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 milionów dolarów. Joe Biden miał wykorzystać specjalny wybieg prawny, by ominąć procedury. Prezydent USA wykorzystał przepis, który upoważnia go do zwrócenia się za pośrednictwem Departamentu Stanu do Pentagonu, by przekazał sprzęt w posiadaniu amerykańskiej armii krajowi znajdującemu się w niebezpieczeństwie. 

W skład zestawu wchodziły m.in.: system radarowy i sprzęt dla marynarki wojennej. Nie wiadomo, kiedy wyposażenie to zostanie dostarczone na Ukrainę. Amerykańska pomoc militarna pozwoliłaby Ukrainie zadać dodatkowe szkody Rosji, ale nie zmieniłaby znacząco wyniku wojny – powiedział Politico jeden z doradców prezydenta Ukrainy. Według amerykańskiego wywiadu w pobliżu granicy z Ukrainą jest ok. 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Według Departamentu Stanu, tylko w ubiegłym roku USA wysłały Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 450 milionów dolarów, zaś od czasu inwazji na Krym i Donbas – ponad 2,5 miliarda dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!